• Köyceğiz MUĞLA
Lazer Epilasyon

 

Yeryüzündeki saklı cennet köşelerden biri olan Yuvarlakçay, özellikle yaz aylarının kavurucu sıcakları arasında nefes alınabilecek ender yerlerden bir tanesi. Buz gibi sulara girmek, çayın akışında sonsuz huzur bulmak, kısacası doğayı kucaklamak isteyenlerin favori mekanı olan Yuvarlakçay, sevdiklerinizle harika bir hafta sonu planı yapabileceğiniz bir destinasyon.
 
 
 

Köyceğizde yer alan Yuvarlakçay’ın popülerliği özellikle son birkaç yılda önemli bir artış gösterdi. Güney Ege’nin şirin bölgesi, buz gibi bir çayın etrafına konuşlanmış durumda. Buz gibi dediysek sözün gelişi değili buraya ayaklarınızı sokmak bile gerçek anlamda bir cesaret işi. 6-7 derece civarında bir sıcaklığa sahip olan sulara, insanlar en az 3-4 denemeden sonra ayaklarını sokabiliyor. Çayın hemen üzerine kurulmuş çok sayıda salınacak bulunuyor. Birkaç metre üzerinden o ferahlığı hissetmek bile çöl sıcaklarına yaklaşan günlerde büyük bir mutluluk. Suyun bu kadar soğuk olmasının en önemli nedeni Sandras Dağı’ndan gelen kar sularından besleniyor olması.

 

Sosyal medyanın da etkisiyle ünü her sene biraz daha yayılan Yuvarlakçay’ı, sadece Muğla merkezden değil, çevre illerden de pek çok kişi ziyarete gidiyor. Yuvarlakçay’a yavaş yavaş ısındıktan sonra, atlama deneyimini yaşamadan eve dönmeyin. Zaten çay üzerinde yer alan salıncaklar da atlamayı daha renkli bir formata sokmak amacıyla restoranlar tarafından yapılmış. Salıncak üzerinden çaya atlamak, burası için artık bir ritüele dönüşmüş diyebiliriz. Bu atlamalar esnasında çığlık seslerine sıkça tanıklık edebilirsiniz. Yuvarlakçay’ın bir diğer özelliği de saniyede 3500 litrelik bir debiye sahip olması. Çayın üzerinde doğal olamayan birkaç şelale söz konusu. Bu şelaleler bölgeyi çok daha keyifli bir hale getiriyor. Son zamanlarda bölge, hidroelektrik santral projeleriyle de gündeme geldi.  Yöre halkı, Yuvarlakçay’ı bu tip girişimlerden korumak adına büyük bir tepki gösterdi. Bölgenin geleceği ne olur bilinmez; ancak buraya gelenlerin harika şekilde zaman geçirdikleri kesin. 

Yuvarlakçay Kahvaltı

 

Yuvarlakçay Kahvaltı

 

Yuvarlakçay, özellikle de kahvaltı yapmak adına eşsiz bir yer. Zaten bölgede yer alan işletmelerin önemli bir çoğunluğu öğle saatlerine kadar istisnasız olarak kahvaltı menülerini aktif tutuyor. Sadece kahvaltı teması üzerine kurulan mekanlar da yer alıyor. Turistik bir yer olmasına rağmen kahvaltı menüleri de oldukça uygun düzeyde.

 

Yuvarlakçay Restaurantlar

Yuvarlakçay’ın etrafında toplamda 20 civarında restaurant bulunuyor. Tahmin edeceğiniz üzere böyle doğal güzelliğe sahip bir yerde yemek yemek de apayrı bir zevk. Restoranlarda minderlere ıslak bir şekilde oturmak yasak, bu detaya dikkat etmenizde fayda var. Çınar ağaçlarının gölgesinde ve çayın hemen dibinde yer alan bu harika restoranlar, geniş biri opsiyon sunuyor. Yuvarlakçay içinde ön plana çıkan restoranlar arasında Yeşilvadi Restoran, Topgözü Pınar Restoran ve Defne Restoran’ı sayabiliriz. 

Yuvarlakçay Su Üzerinde Masalar

 

 

 

Yuvarlakçay Nasıl Gidilir?

Dalaman Havalimanı’ndan gelenler Yuvarlakçay’a gitmeleri oldukça kolaydır. Aracınızla Ortacayı geçtikten sonra, Beyobası sapağına kadar devam etmelisiniz. Bu arada Yuvarlakçayın çevresinde birçok konaklama tesisi bulunmaktadır. Bu doğa harikası yerde bir kaç gün konaklayabilirsiniz ve Yuvarlakçay’ın tadını doya doya çıkarabilirsiniz.

 

 

ÖNERİLEN MEKANLAR