Yayla Köyü

Tanıtım


KÖYCEĞİZ'E GELİRSENİZ AĞLAYI GÖRMEDEN GİTMEYİN...!!!


        Ağla, çok eski yıllara dayanan bir yaşam alanıydı. Romalılar döneminde kalabalık yerleşim bölgesiydi. Giritliler ve Cenevizliler döneminde de önemli bir yerleşim alanlarından biriydi. Yat yapımında kullanılan kaliteli Sandraz Dağı çam kerestesi, kar zamanı kesilip, Kargacık Çayı içinden kalaslar şeklinde yüzdürülerek, Köyceğiz Gölü Dalyan Kanalı’na indirilerek, ticari yat yapımında kullanılmıştır. Ağla ( Yayla Köyü) Köyceğiz' e 11 Km uzaklıktadır.


Eski yıllarda Köyceğiz ve çevre halkı, yaz aylarını Ağla’da geçirirlermiş. Uzun bir zaman diliminde unutulmuş olan Ağla, tüm doğa güzelliğini inatla koruyarak, yayla yaşamının önem kazandığı son yıllarda yerini almayı haketmiştir.


Yaz sıcaklarından bunalan insanları, bol oksijeni, çağıl çağıl akan suları ve serin havasıyla kucaklayan Ağla, gürültüden uzakta yorgunluk ve stres atmanın tam merkezidir.


 Asırlık çınar ağaçlarının altında bir soluk almayı, kelimelerle anlatmak mümkün olamaz. Sadece ve sadece yaşanınca anlaşılır! Bu güzellik sizi kucaklamaya hazır, bir dost gibi bekliyor!


En güzeli de sizi sevgiyle selamlayan güler yüzlü, gerçekten samimi ve konukları yürekten kucaklayan sade insanlarının olmasıdır.


Kış mevsiminin güzelliğini anlatmak için de şair ve ressam olmak şart.Ama yaşayarak da farkında olmak, özümlemek bu güzelliği, bir ayrıcalıktır


Bir doğa harikası olan Yayla Köyü – Ağla – havası, suyu ve muhteşem çınar ağaçlarıyla bir terapi ve dinlenme limanı özelliğine sahiptir.


Köyceğizden, yaklaşık 11 km uzaklıkta ve 800 metrelik rakıma sahip olan bu güzelliğe ulaşabilirsiniz.