Koycegiz

Tanıtım


          Tarih, doğa –göl ve deniziyle cennet içinde bir cennet olan Köyceğiz, merkez ve civardaki toplam 850 yatak kapasiteli otel ve pansiyonu olan, doğal yapısıyla bozulmamış narenciye ağaçları ve Türkiye’de sadece Köyceğiz’de bulunan Günlük(Sığla) ağaçları arasında, 52 km.lik alanı olan Köyceğiz Gölü kıyısında kurulmuş harika bir tatil ve dinlence merkezidir. Akdeniz ve Ege Bölgeleri’nin birleştiği yerde, Marmaris ile Fethiye arasında, Sarıgerme,İztuzu,Kaunos,Dalyan gibi bir çok yeryüzü cennetinin ortasında yer alıyor.

Merkez nüfusu en son 8466 olan, Köyceğiz ilçesinin çevresi deniziyle, güzel kumsallarıyla, muhteşem gölü ile doğal güzellikleri ve tarihi zenginliğiyle bir cennet adeta. İlçede yerleşim bin yıllar önce başlamış ilk yerleşimin izleri M.Ö. 3400 yıllarına uzanıyor. Bu topraklarda İskitler, Asurlular, İyonlar, Persler, Romalılar, Menteşeoğulları ve Osmanlılar yaşamışlar.

           Gölün Akdeniz’le birleştiği noktadaki Kaunos antik kenti, M.Ö binli yılların doğu Akdeniz ve Ege’nin kesişim noktasındaki en önemli liman kentlerinden biri olmuş. Bu günün Köyceğiz’i ise Osmanlılar döneminde gelişmiştir.

           Köyceğiz’den 22 km.uzaklıkta 1700 metre rakımdan,50 litre/sn.lik Türk Standartlarına göre şişe suyu olabilecek özellikte memba suyu ilçemize getirilerek halkımızın kullanımına sunulmuştur.

         Kısacası Köyceğiz; İçilebilecek suyu, Yürüyecek yolu, Gezilecek 2 km.lik yeşil bantlı Kordonu,Yüzülebilecek Gölü (Kanalizasyon ve Arıtma bitirilmiş) 35 takımın yarıştığı, Uluslar arası Plaj Hentbol Turnuvalarının yapıldığı plajı, Plajın hemen bitişiğinde en az 5000 kişinin kamp yapabileceği Kamp alanı bulunmaktadır.

  • Buralarda yaşayan ölmez demişler
  • Dağın adını Ölemez koymuşlar
  • Sultanlar gelmiş şifa bulmuşlar
  • Köyün adını Sultaniye koymuşlar...