İztuzu Plajı

Tanıtım

           Bir tarafı tatlı su, diğeri Akdeniz olan bu kumsalın bir benzerinin olmadığı söyleniyor. Kumsal Radar Tepesi'nin eteklerinden başlayıp, Delikada önüne kadar uzanıyor. Dalyanağzı denen bu bölgede, med-cezire bağlı olarak bazen deniz suyu deltaya, bazen de tatlı su Akdeniz'e akar. Suyun akma hızına ve yönüne bağlı olarak Dalyanağzı bölümündeki kumlar sürekli şekil değiştirir. Dalyanağzı'nda kumların hareketi ile derinlik sürekli değiştiği için büyük tekneler deltaya giremez. Marmaris'ten yolcu getiren büyük tekneler, Delikada önünde demirleyerek, yolcularını Dalyanlı teknelere verirler.

Kumsalın uzunluğu kumların hareketi ile farklılık gösterir ama ortalama 6 kilometredir. Burada kumlar, altın rengi ve inceciktir.(Belki de carettalar yumurtlamak için bu nedenle burayı tercih ediyor) Deniz ise kristal berraklığındadır.

Kaplumbağaların yumurtlama döneminde kumsalda gece kalınması yasak. Ayrıca yumurtalara zarar verilmemesi için kumsala köpek gibi hayvanları getirilmesine ve işaretli yerlere şemsiye saplanması, çukur kazılması da yasaktır. Köyceğiz'den İztuzu'na gitmenin iki yolu vardır ; Birincisi Köyceğiz' den kalkan tekneler ile Gizemli Köyceğiz Gölü' nü geçerek , Labirent gibi Kıvrılan Dalyan Kanalından İztuzu' na açılabilirsiniz. Bir diğer yol ise ; Köyceğiz' den kara yolu ile Dalyan! a ulaşıp oradan da İztuzu' na yine kara yolu ile devam edebilirsiniz. Mükemmel bir protein deposu olan Mavi Yengeç ülkemizde Akdeniz kıyılarında dolayısıyla Köyceğiz kanallarında ve İztuzu Plajında'da yaşar Adını kıskaçları ve ayaklarındaki mavi renkten alan mavi yangeç, asıl ana vatanı Kuzey Amerika'dır. Rivayete göre Ege kıyılarından geçen büyük yük gemileri tarafından bırakılan daha sonra Ege kıyılarındaki lagünlere yerleşmişlerdir ..

           85 milyon yıldır dünyada oldukları tahmin edilen Caretta-Carettaların boyları 1,5 metreyi, ağırlıkları 150 kiloyu bulabiliyor. Bu sevimli hayvanlar, tüm dünya denizlerini dolaşıyorlar. ODTÜ'nün çalışmaları sırasında markalanan bir dişinin Meksika Körfezi'nde balıkçı ağlarına takılarak yaşamını yitirdiği haberi Dalyan'a kadar geldi. Bu sevimli canlılar, genellikle yosun ve balık yiyerek besleniyorlar. Normalde 2-3 yılda bir yumurta yapıyorlar. Yumurtlama öncesi, Mart ve Nisan aylarında erkek ve dişiler topluca Dalyan Deltası'na giriyorlar. Balığın ve diğer besin kaynaklarının bol olduğu deltada özellikle Alagöl kesimini seçen Carerttalar, saatler süren sevişmelerle çiftleşiyorlar.            

        NİL KAPLUMBAĞALARI: İztuzu Kumsalı'na Caretta Carettaların dışında Celonia Mydas türü deniz kaplumbağaları da yumurta bırakıyor. Köyceğiz Gölü ile Dalyan Deltası'nda 12 ay boyunca görülen kaplumbağalar ise Caretta-Carettalarla karıştırılıyor. Bunların erişkinlerinin boyu da 1 metreye yaklaşıyor. Ayakları tırnaklı olan bu hayvanlar Nil Kaplumbağalarıdır.